0

Domácí mandlové mléko

31.10.2015

Mnozí z vás, kteří se již o zdravou stravu zajímají, tuhle záležitost znáte. Přesto pro ty, kteří jsou ještě nováčky, sem přidávám recept na mandlové mléko. Konzistence v tomto poměru není příliš krémová ani příliš vodnatá, tak akorát chutná k müsli, dá se použít místo kravského do pečení a vaření a v neposlední řadě chutná velmi dobře i samotné.

Mandlové mléko nepůsobí alergie, což se u kravského mléka říci nedá. Na pozoru by se mít jen ti, které oříšky dráždí. Mandlové mléko neobsahuje žádný cholesterol, tudíž, v rozumném množství lze zařadit do jídelníčku nízkocholesterolových diet.

Už 30g mandlí obsahuje:

6 g bílkovin. A to je na tak malé množství opravdu slušná dávka. Jen si to spočtěme, na každý kilogram tělesné hmotnosti bychom měli přijmout 0,8 g bílkoviny denně. To znamená, pro 50 kilovou ženu je optimální přijmout 40 g bílkovin. Výjimkou jsou samozřejmě děti, senioři, těhotné a kojící maminky, sportovci, kteří cvičením budují svalovou hmotu.

80 mg vápníku. Toho bychom měli pro změnu přijmout 10 mg na 1 kg tělesné hmotnosti. Naše 50 kilová žena si tedy vápníku dopřeje minimálně 500 mg denně.

20 různých flavonoidů. Všude se píše o antioxidantechvláknině, ale co to vůbec jsou, ony flavonoidy? Jedná se o přírodní látky, které jsou nedílnou součástí ovoce, zeleniny, květů, ale také luštěnin, čaje a vína. Ceníme si jich zejména pro své protizánětlivé, protivirové a antioxidační vlastnosti. V rostlinách plní svou důležitou funkci, kdy jsou přítomny během hojivých procesů, chránící před škůdci a nejrůznějšími nemocemi. To, co funguje u rostlin, kopíruje pak rovněž lidské tělo. Pravidelná konzumace čerstvého ovoce a zeleniny s vysokým obsahem flavonoidů snižuje výskyt mnoha chronických onemocnění, ať už se jedná o rakovinu, mrtvici, či srdečně cévní choroby.

3, 5 g vlákniny, té bychom měli denně přijmout 30 g

76 mg hořčíku. Ten, aktivuje v našem těle na 300 různých enzymů. A to je již přeci parádní výkon. Dalo by se říci, že tyto oříšky jsou takovou přírodní minerální lékárničkou a mohu vám slíbit, že ani zde onen výčet dobrého nekončí. Obsahují totiž ještě zinek, měď a mangan. Důležité stopové prvky, které se podílejí na stovkách tělesných funkcí. Zajímavý je také obsah vitamínu Evitamínu života, který má výrazný antioxidační účinek.

Ingredience:
80g nepražených, nesolených a neloupaných mandlí
500ml vody
mixér
silonka, tenká ponožka nebo jiné tenké plátýnko (může být také velmi jemné síto)

Postup:
1. Mandle namočte přes noc (min 6h) do vody
2. Ráno mandle sceďte, propláchněte a s novou vodou rozmixujte, cca 1min, dokud nejsou mandle co nejvíce rozmixované
3. Sceďte přes síto nebo plátýnko a vymačkejte, dokud ze zbylé hmoty nic nevytéká
4. Mléko skladujte v lednici, ale spotřebujte jej maximálně do 2 dnů, jelikož rozbitím oříšku lehce podléhá oxidaci.

Zbylou hmotu – vlákninu – nemusíte vyhazovat, můžete je třeba vmíchat do vašeho domácího chleba nebo jiného pečení. Živiny jsou sice již v mléku, ale vláknina nám také pomáhá lépe udržovat střevo čisté.

Mohlo by se vám také líbit

Žádné komentáře

Váš komentář